PARİS

 

 

Ana Sayfa
Paris
 
Paris
   
  Roma Hakkında Herşey
ROMA
  Paris Menü   Paris Havalimanları
    Paris ana sayfa
    Tarihçe
    Müzeler
    Anıtlar
    Fotoğraflarla Paris
    Ulaşım, Online bilet
    Paris metrosu
    Barlar, Diskolar
    Kafeler, Restoranlar
    Eğlence ve Alış-veriş
    Gitmeden önce
    İlgili web adresleri
    Havalimanları
    Önemli telefonlar
    Vize ve Konsolosluk

Merhaba Paris » Havalimanları
Paris Tarihçe


Paris, dünyanın en yoğun havalimanlarından olan Charles de Gaulle ve Orly olmak üzere iki havalimanına sahiptir.

Charles de Gaulle

Roissy Havalimanı olarak da bilinen Charles de Gaulle Uluslararası Havalimanı, Fransa'nın ana havalimanı olmasının yanısıra, dünyanın başlıca havacılık merkezlerinden birisidir. Adını 1890-1970 yılları arasında yaşayan Özgür Fransa Kuvvetleri'nin lideri ve Beşinci Fransa Cumhuriyeti'nin kurucusu Charles de Gaulle'den almıştır. Roissy yakınlarındaki havalimanı Paris'in 25 kilometre kuzey-doğusunda bulunur.

Havalimanının bağlı olduğu RER raylı sistemiyle buradan Paris'in merkezine bir saat içinde 3-4 sefer düzenlenmektedir. Bağlandığı yüksek hızlı ray sistemi TGV ile havalimanından Angers, Avignon, Bordeaux, Grenoble, Le Mans, Lille, Lyon, Marseille, Montpellier, Nantes, Nîmes, Poitiers, Rennes, Toulouse, Tours ve Valence'e gidilebilir.

Charles de Gaulle Uluslararası Havalimanı 2006 yılında 56,808,967 yolcu trafiğiyle Londra Heathrow Havalimanı'nın ardından (67,530,223 yolcu) Avrupa'nın en işlek ikinci havalimanı olmuştur. Aynı yıl hareket eden uçak sayısına göre ise 541,566 uçakla Avrupa'da birincidir.

Orly

Orly havalimanı, Paris'in güneyinde Orly'de bulunmaktadır. Başlangıçta Villeneuve-Orly Airport olarak bilinen Orly Havalimanı, 1932 yılında Paris'in güney kısmında açılmıştır.

II. Dünya Savaşı sırasında Alman Hava Güçlerince kullanılmış, bu nedenle de Kraliyet ve Amerikan Hava Güçleri tarafından bir çok kez bombalanmış ve oldukça zarar görmüştür. Normandiya Çıkartmasının ardından Amerikan Ordusu 9. Hava Gücü tarafından tamir edilen Orly Havalimanı, Ağustos 1944'ten Ekim 1945'e kadar Amerika'nın kontrolü altında kalmıştır. Orly, 1 Ocak 1948'de yeniden ticari kullanıma açıldıysa da, Amerikan Hava Kuvvetleri 1967 yılına kadar havalimanının bir kısmını nakliyat için kullanmaya devam etmiştir.

Orly Havalimanı'ndan Avrupa şehirlerinin yanısıra, Orta Doğu, Afrika ve Karayiplere de uçuşlar düzenlenmektedir. Yaklaşık 15,3 km² alana yayılan havalimanının batı ve güney olmak üzere iki terminali vardır. Havaalanı otobüsleri, otoyollar ve RER B Antony istasyonuna bağlanan otomatik Orlyval metro servisleriyle, havalimanından Paris'in merkezine ulaşılabilir. Orly, A6 otobanına bağlantısı bulunan tek havalimanıdır.

 


İletişim / Telif hakları

  Tüm Merhaba Projeleri: Paris - Amsterdam - Roma - Venedik
 

  MerhabaParis.com'un tüm içeriği editörlerimiz tarafından hazırlanmakta olup, sitede yer alan metin ve görsel
öğelerin tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz. © Copyright 2004 -

ü