PARİS

 

 

Ana Sayfa
Paris
 
Paris
   
  Roma Hakkında Herşey
ROMA
  Paris Menü   Müzeler
    Paris ana sayfa
    Tarihçe
    Müzeler
    Anıtlar
    Fotoğraflarla Paris
    Ulaşım, Online bilet
    Paris metrosu
    Barlar, Diskolar
    Kafeler, Restoranlar
    Eğlence ve Alış-veriş
    Gitmeden önce
    İlgili web adresleri
    Havalimanları
    Önemli telefonlar
    Vize ve Konsolosluk

Merhaba Paris » Müzeler
Paris Müzeleri

  Paris'in Ünlü Müzeleri
- Musée du Louvre
- Musée d'Orsay
- Espace Salvador Dalí
- Musée du Montparnasse
- Musée Rodin
- Institut du Monde Arabe
Musée du Louvre

Paris'in en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi olan Louvre Müzesi, dünyanın da en büyük ve ünlü müzelerindendir. Önceleri kraliyete ait olan bu yapı, dünyanın en ünlü ve değerli sanat eserlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Leonardo Da Vinci'nin Mona Lisa'sı, The Virgin and Child with St. Anne, Madonna of the Rocks, Jacques Louis David'in Oath of the Horatii adlı eseri, Delacroix'nın Liberty Leading the People adlı eseri ve Alexandros of Antioch'un Venus de Milo'su bunlardan bir kaçıdır. 2006 yılında 8.3 milyon ziyaretçi sayısıyla dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzesi olmuştur. Devamı için tıklayın »

Musée d'Orsay

Orsay Müzesi, Paris'te Seine Nehri'nin sol yakasındaki eski tren garı Gare d'Orsay'ın içindedir. 1848 - 1914 yılları arasına ait sanat eserlerine ev sahipliği yapan müzede o döneme ait resimler, heykeller, eşyalar ve fotoğrafların yanısıra, Monet ve Renoir'ın başyapıtlarını içeren koleksiyonlar bulunmaktadır. Bu eserlerin bir çoğu Orsay'ın 1986 yılında açılmasından önce Galerie nationale du Jeu de Paume'de tutulmuştur. Devamı için tıklayın »

Espace Salvador Dalí

Paris'in merkezinde yer alan Espace Salvador Dali, sürrealist sanatçı Salvador Dali'ye adanmıştır. Müzede, Dali'ye ait birçok çizim, karikatür ve heykelin yanısıra, az sayıdaki resimleri de sergilenmektedir. Dali’nin gravürlerine de yer veren müze, Fransa'daki tek kalıcı sergi olma özelliğine sahiptir.

19. yüzyılın sonunda Montmartre, Paris'deki sanatsal yaşamın merkezi haline geldi ve Toulouse Lautrec (Au Moulin Rouge – 1891), Renoir (Bal du Moulin de la Galette – 1876) ve Picasso (Les Demoiselles d'Avignon – 1907) gibi sanatçıları kendisine çekti. Kübizmin doğduğu yer kabul edilen ünlü Bateau Lavoir (1907) gibi sanatçı atölyeleri ortaya çıktı ve gözde hale geldi. Devamı için tıklayın »

Musée du Montparnasse

Montparnasse Müzesi ilk kez 1952'de fotoğrafçı Marc Veux tarafından, eskiden Marcel Gromaire ve Despierre tarafından idare edilen Ressam Akademisi'nin (Academy of Painting) yer aldığı pasajın sonunda yer alan alanda yaratıldı. Bölgedeki tüm sanatçılarla dostluk ilişkileri bulunan Veux, onlara ait yaklaşık 250.000 fotoğraftan oluşturduğu koleksiyonu, bu küçük müzede sergilemişti. Veux'un 1971 yılındaki ölümününün ardındansa koleksiyon dağıldı.

Mayıs 1998'de ise Roger Pic ve Jean-Marie Drot birlikte "Chemin du Montparnasse"yi kurdular. Zamanla kültürel aktivitelerin yapıldığı bir merkeze dönüşen bu yer "Montparnasse Müzesi" (Musée du Montparnasse) adını aldı. Pic'in Aralık 2001'deki ölümünün ardında da Jean Digne'nin başkanlığında müze hizmetlerine devam etti. Devamı için tıklayın »


Musée Rodin

Fransız heykeltraş Auguste Rodin'in eserlerinin sergilendiği müze 1919'da Paris'de açılmıştır. 1908'den itibaren Paris'te Hotel Biron'da yaşamaya başlayan Rodin, binanın müzeye dönüştürülmesi karşılığında tüm eserlerini Fransa Hükümetine bağışlamıştır. Bağışlanan eserler arasında Vincent van Gogh ve Pierre-Auguste Renoir'a ait resimler de bulunmaktadır. Devamı için tıklayın »

Institut du Monde Arabe

Aralık 1987’de Sen Nehri kıyısında Jean Nouvel and Architecture Studio tarafından kurulan Institut du Monde Arabe (IMA), Arap ve İslam medeniyetlerinin köklerinden günümüze kadar ulaşan ve gelişen sanatlarına adanmıştır. Müze içinde, Arap medeniyetilerini bazen bütün olarak ortaya koyan; bazen de sanatlarını, tarihlerini, geleneklerini ya da günlük yaşamlarını, özel açılardan inceleyen sergiler sunulmaktadır.

IMA; Louvre Müzesi (The Louvre), Dekoratif Sanatlar Müzesi (Decorative Arts Museum) ve Afrika ve Okyanusya Sanat Müzesi (Museum of Arts of Africa and Oceania) gibi Fransa’nın ulusal müzelerinden eserlere ve özel koleksiyonlardan parçalara ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Arap ülkeleri de kendi koleksiyonlarını, uzun dönemler için IMA'ya ödünç vererek bu amaca destek olmaktadır. Bahsedilen koleksiyonlar, bu ülkelerdeki arkeolojik kazılarda elde edilmiş eserlerden ve tarihi araştırmalardan ortaya çıkarak hazırlanmış illüstrasyonlardan oluşmaktadır. Devamı için tıklayın »

 


İletişim / Telif hakları

  Tüm Merhaba Projeleri: Paris - Amsterdam - Roma - Venedik
 

  MerhabaParis.com'un tüm içeriği editörlerimiz tarafından hazırlanmakta olup, sitede yer alan metin ve görsel
öğelerin tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz. © Copyright 2004 -

ü